HELIX COMPOSE Ci3 K165.2FM-S2 | 6.5" 2-Way Performance Component System | COMPOSE i3 Series
Product image 1
Universal Speakers Evolved. COMPOSE Technology.
Experience the perfect harmony of universal flexibility and vehicle-specific precision with HELIX COMPOSE Ci3 K165.2FM-S2—featuring innovative 2Ω technology, Cenosphere paper cones, dual FlexMount compatibility, and titanium dome tweeters for maximum power output and outstanding sound quality.
COMPOSE Ci3 K165.2FM-S2 Features:
  • High efficiency and 2 Ohms technology for maximum power output of the amplifier
  • 0.75" / 20 mm tweeter with titanium dome for accurate and dynamic treble response
  • Highly efficient neodymium magnet for high magnetic flux linearity
  • Compact design and various mounting options for numerous installation demands
  • Mounting pods for flush mount and angle mount included in delivery
  • 6.5" / 165 mm midbass with unique Cenosphere coated paper cone for precise and detailed sound reproduction
  • Powerful magnet system for high efficiency and optimum impulse response
  • Polyurethane dustcap for optimized frequency response in the upper midrange area
  • Separate, high-grade crossover with compact dimensions for easy integration
  • Extensively fine-tuned – with 12 dB slope for tweeter
  • COMPOSE Connect technology eliminates soldering for simplified installation
  • Ultra compact titanium dome tweeter with neodymium magnet and FlexMount20
  • Paper cone with Cenosphere coating, ProConnect terminal and FlexMount165
  • Dual FlexMount compatibility for maximum vehicle integration options
Specifications:
  • Power Handling RMS/Max: 100/150 Watts
  • Frequency Response: 60 Hz - 25,000 Hz
  • Impedance:
  • Sensitivity: 94 dB @ 2.83V/1m, 88 dB @ 1W/1m
  • Tweeter Outer Diameter: 32.0mm / 1.26"
  • Midbass Outer Diameter: 165.0mm / 6.50"
  • Tweeter Installation Diameter: 32.0mm / 1.26"
  • Midbass Installation Diameter: 142.0mm / 5.59"
  • Tweeter Installation Depth: 9.8mm / 0.39"
  • Midbass Installation Depth: 60.7mm / 2.39"
  • Crossover Dimensions: 103.3 x 50.4 x 25.0mm
  • Midbass Impedance:
  • Tweeter Impedance:
  • Midbass Resonance Frequency: 74 Hz
  • Tweeter Resonance Frequency: 1800 Hz
  • Total Q Factor (Qts): 0.74
  • Equivalent Air Volume (Vas): 8.8 L
  • Cone Area (Sd): 133 cm²
  • Moving Mass (Mms): 12.5 g
  • Voice Coil Diameter: 25mm (midbass), 20mm (tweeter)
  • Max Linear Excursion (Xmax): ±3.7 mm
  • DC Resistance (Re): 1.8Ω
  • Force Factor (B*l): 3.4 Tm
  • Voice Coil Winding Height: 11.3mm
Compatibility:
  • FlexMount20
  • FlexMount165
  • WireKits
Scope of Delivery:
  • 2 x Tweeter Ci3 T20FM-TI
  • 2 x Midbass Ci3 W165FM-S2
  • 2 x Crossover Ci3 FX-UNI.2
  • 2 x Lowpass cable crossover Ci3 FX-WLP.2
  • 2 x Tweeter mounting accessories
  • 2 x COMPOSE Connect Kit
  • 1 x Mounting material
Perfect for:
Product Information
Shipping & Returns
Description
Specifications:
  • Impedance:
  • Midbass Impedance:
  • Tweeter Impedance:
  • Total Q Factor (Qts): 0.74
  • Cone Area (Sd): 133 cm²
  • Moving Mass (Mms): 12.5 g
  • DC Resistance (Re): 1.8Ω
  • Force Factor (B*l): 3.4 Tm