Gator GRV43SKT 4.3” Display Wireless Solar Powered Reverse Camera Kit
Product image 1
Simple DIY Plug-N'-Play Installation!
4.3" Display Wireless Solar Powered Reverse Camera Kit
The Gator GRV43SKT provides a clear view at the rear of the vehicle so you can back up safely. Featuring a true wireless reverse camera there is no need to run cables through the vehicle, making this reverse camera kit quick and easy to install. The 4.3" LCD colour display securely mounts to the dash, air vent, or windscreen in the vehicle and plugs into the vehicle accessory socket for power.
Gator GRV43SKT Features:
  • Simple DIY plug-and-play installation.
  • Wireless transmission up to a 17.5-metre range.
  • 4.3" LCD colour monitor provides clear vision from the reverse camera.
  • Dash, vent, and windscreen display mounts are included for easy positioning.
  • 2100mAh Rechargeable backup camera battery for nighttime driving.
  • Integrated solar panels to charge the camera battery in sunlight.
  • Charge port on the camera so it can also be recharged via a USB charger.
  • The super wide 135° lens angle minimises blind spots at the rear of the vehicle.
  • Parking Guidelines assist with reverse parking.
  • IP67 Rated camera will withstand the harsh conditions on the exterior of the vehicle.
Gator GRV43SKT Specifications:
  • Monitor Specifications:
    Display: 4.3" High-Resolution LCD Screen
    Resolution: 480 x 272 Pixels
    Parking Guide Lines: Yes
    Power Cable: 1 2- 30V Input Voltage, 3.5M Length, 3A Fuse
    Operation Current: <150mA
    Dimensions: 90mm (H) x 125mm (W) x 44mm (L) mm
  • Camera Specifications:
    Pixels: 640 x 480
    Lens Angle: (H) 135° / (V) 90° / (D) 165°
    IP Rating: IP67 Dust & Water Protection
    Solar Charging Power: 0.8W
    Image Sensor: 1/3" CMOS Sensor
    Image Quality: Max 30FPS
    Solar Energy Conversion Rate: 23%
    Battery Capacity: 2100mAh
    External Charger Input: Includes USB Charge Cable (Charger Not Included)
  • Transmitter Specifications:
    Frequency: 2400 - 2485.5MHz
    Transmission Distance: 17.5 Meters Max.
    Working Temperature: -10°C - 60°C
    Working Voltage: 12 - 30V DC
  • Kit Specifications:
    Wired or Wireless: Wireless
Kit Inclusions:
  • Monitor
  • Monitor Power Cable
  • Number Plate Mount Wireless Camera
  • USB - DC Camera Charging Cable
  • Number Plate Mount Adaptor
  • Dash Mount
  • Suction Mount
  • Vent Mount
  • Mounting Screws
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Gator GRV43SKT Features:
Gator GRV43SKT Specifications:
  • Monitor Specifications:
    Resolution: 480 x 272 Pixels
    Parking Guide Lines: Yes
    Operation Current: <150mA
  • Camera Specifications:
    Pixels: 640 x 480
    Solar Charging Power: 0.8W
    Image Sensor: 1/3" CMOS Sensor
    Image Quality: Max 30FPS
    Battery Capacity: 2100mAh
  • Transmitter Specifications:
    Frequency: 2400 - 2485.5MHz
    Working Voltage: 12 - 30V DC
  • Kit Specifications:
    Wired or Wireless: Wireless
Kit Inclusions:
  • Monitor
  • Monitor Power Cable
  • Number Plate Mount Adaptor
  • Dash Mount
  • Suction Mount
  • Vent Mount
  • Mounting Screws
Gator GRV43SKT 4.3” Display Wireless Solar Powered Reverse Camera Kit | Frankies Auto Electrics & Car Audio