Gator GRV43MKT 4.3" Mirror Mount Display Reverse Camera Kit
Product image 1
Gator GRV43MKT: Provides Clear Rear View of The Vehicle for Safe Reverse Parking
4.3" Mirror Mount Display Reverse Camera Kit
Plus, the universal clip-on mirror included in this kit will fit almost every vehicle and provides a discreet installation by simply clipping over the existing rear view mirror. When reverse gear is engaged, the built-in 4.3" screen will light up so you can see the direction you're heading.
Features:
  • Provides clear rear view of the vehicle for safe reverse parking
  • 4.3" high resolution colour display for a clear, easy to view image
  • Clip on mirror design securely mounts on the existing rear view mirror in the vehicle
  • Butterfly mount reverse camera design for discreet and simple installation
  • Waterproof IP67 reversing camera that withstands the harsh environment
  • 120 degree wide angle lens that minimises blind spots
  • Easy wired installation for DIY aficionados
Specifications:
  • Monitor Specifications:
    • Monitor Size: 4.3"
    • Mounting Type: Clip on Rear View Mirror (Extends 53 - 70mm)
    • Resolution / Brightness: 480(H) X 272(V) / 500 Candela
    • Input Voltage: 12v
    • Video Inputs: 2
    • Display Configuration (Single, Dual or Quad): Single
    • Image Flip: No
    • Display Image Adjustment:
      • Brightness: Yes
      • Contrast: Yes
      • Saturation: Yes
    • Reverse (Mirror) Image: No
    • PAL or NTSC: PAL
    • Connection Type: RCA
    • Dimensions: 75mm(H) X 285MM(W) X 37MM(D)
    • Other Features: N/A
  • Camera Specifications:
    • Mount Type: Butterfly Surface
    • Camera Type (Reverse or Rearview): Reverse
    • Camera Angle: 120 Degree
    • Image Sensor (CMOS or CCD): CMOS
    • Parking Gridlines: Yes
    • PAL or NTSC: PAL
    • IP Rating: IP67
    • Input Voltage: 12V
    • Minimum Illumination: 0.2LUX
    • Number of LEDs: N/A
    • LED Type: N/A
    • Plug Type Camera End: 4 Pin Micro DIN Plug
    • Plug Type Monitor End: RCA
    • Video Cable Length: 6m
    • Reverse Trigger on Video Cable: Yes
    • Dimensions (Camera Only): 18mm(H) X 38MM(W) X 30MM(L)
  • Kit Specifications:
    • Wired or Wireless: Wired
    • Warranty: 1 Year
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Monitor Specifications:
    • Monitor Size: 4.3"
    • Video Inputs: 2
    • Image Flip: No
    • Display Image Adjustment:
      • Brightness: Yes
      • Contrast: Yes
      • Saturation: Yes
    • Reverse (Mirror) Image: No
    • Connection Type: RCA
    • Other Features: N/A
  • Camera Specifications:
    • Camera Angle: 120 Degree
    • Parking Gridlines: Yes
    • IP Rating: IP67
    • Input Voltage: 12V
    • Minimum Illumination: 0.2LUX
    • Number of LEDs: N/A
    • LED Type: N/A
    • Plug Type Monitor End: RCA
    • Video Cable Length: 6m