Fusion XS-F65SPGW (010-02196-01) XS Series 6.5" 200W Sports Marine Speakers
Product image 1
Fusion XS Series 6.5" 200W Sports Marine Speakers: Acoustically Optimized for an Excellent On-Water Audio Experience!
6.5" 200W Sports Marine Speakers
Fusion XS-F65SPGW Features:
Fusion XS-F65SPGW Specifications:
  • Speaker Size: 6.5"
  • Peak Power: 200W
  • RMS Power Rating: 50W
  • Efficiency: 91dB (1W/1M)
  • Frequency Response: 80 Hz - 18 Khz
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Recommended Amplifier Power: 20 - 150 W/Ch. (RMS)
  • Tweeter Type: Aluminum Dome
  • Cone / Surround Material: Polypropylene With Cloth Surround
  • Mounting Diameter Clearance: 135mm (5-5/16")
  • Mounting Depth Clearance: 67mm (2-5/8")
  • Optimum Enclosure Volume: 8L (Sealed Enclosure, Fully Filled With Absorption Material)
  • Operating Temperature Range: 0 ~ 50°c (32 ~ 122°F)
  • Storage Temperature Range: -20 ~ 70°c (-4 ~ 158°F)
  • Water & Dust Resistance: IP65 (IP Rating)
  • Speaker Dimensions: (L x H x D) Ø 177mm x 83mm (Ø 6-15/16" x 3-1/4")
-65%
Description
Fusion XS-F65SPGW Features:
  • Speaker Size: 6.5"
  • Peak Power: 200W
  • RMS Power Rating: 50W
  • Efficiency: 91dB (1W/1M)
  • Nominal Impedance: 4 Ohms
  • Tweeter Type: Aluminum Dome