Fusion SG-DA41400 1400W 4 Channel Class D Marine Amplifier
Product image 1
The Fusion Signature Series Marine Amplifiers Are Purpose-Built for the Marine Environment
This product is rated True-Marine and carries a 3-year limited consumer warranty.
Features:
  • Speaker Configuration - Whether you require 2 Ohms per channel or 4 Ohms bridged, your Signature Series amplifier has your installation options covered to achieve the optimum output levels.
  • Connect up to two speakers per channel at 2 Ohms, or for extra power, bridge two channels at 4 Ohms to connect two subwoofers.
Specifications:
  • Amplifier Class: Class-D
  • Subwoofer Frequency Response: 10Hz - 65kHz
  • Peak Power: 1400 Watts
  • Rated Power (4 Ohms): 150 Watts RMS x 4 @ 14.4V - 4 Ohms 1% THD
  • Rated Power (2 Ohms): 220 Watts RMS x 4 @ 14.4V - 2 Ohms 1% THD
  • Rated Power (4 Ohms Bridged): 440 Watts RMS x 2 @ 14.4V - 4 Ohm Bridged 1% THD
  • Gift Box Dimension: (W) 379mm (14-15/16”) (H) 110mm (4-5/16”) (D) 268mm (10-9/16”)
  • Height: 50mm <2”>
  • Length: 300mm <11-13/16”>
  • Depth: 210mm <8-1/4”>
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Amplifier Class: Class-D
  • Peak Power: 1400 Watts
  • Height: 50mm <2”>
  • Length: 300mm <11-13/16”>
  • Depth: 210mm <8-1/4”>