Fullriver FAT160-12 FAT Series 12V 160Ah Replacement Telecom Battery
Product image 1
Fullriver FAT Series 12V 160Ah Replacement Telecom Battery: Developed for The Demands of Telecommunication Customers Wanting Higher Power Density
FAT Series Telecom Batteries
The FAT series has the characteristics of high rate discharge. They are widely used in UPS systems and telecommunications. The FAT series offer front terminal connections for fast and easy installation and maintenance. The monobloc's compact design is suitable for 19", 23"and ETSI racking. The capacity of FAT series is ranged from 55Ah to 175Ah.
FAT Series batteries use the latest Valve Regulated Lead-Acid (VRLA) technology, yielding an expected life of 12 years under normal float charge. Front Access Terminal gives the battery more flexible installation and maintenance in 19” & 23” relay rack and cabinet enclosures.
Fullriver FAT160-12 Features:
  • Superior Deep Cycle Design
  • High Power Density
  • Thick Plates & High-density
  • Active Material
Fullriver FAT160-12 Benefits:
  • AGM Technology
  • Heavy Duty Thick Grids
  • True Deep Cycle Performance
  • Special Lead-Calcium Alloy Grids
  • Low Self Discharge Rate (<1%/Month)
  • Maintenance Free, Spill-Proof & Leak Proof
  • Separators in Low Resistance Micro-Porous Glass Fiber
  • Faster Recharging Times
  • Excellent Recovery from Deep Discharge
  • Cycle Life: 1000 Cycles (50% DOD)
Fullriver FAT160-12 Specification:
  • Nominal Voltage: 12V
  • Rated Capacity (20 Hour Rate): 160Ah
  • Weight: 48kg
  • Warranty Period: 12 Months
Product Information
Shipping & Returns
Description
FAT Series Telecom Batteries
Fullriver FAT160-12 Features:
  • Superior Deep Cycle Design
  • High Power Density
  • Thick Plates & High-density
  • Active Material
Fullriver FAT160-12 Benefits:
  • AGM Technology
  • Heavy Duty Thick Grids
  • True Deep Cycle Performance
  • Faster Recharging Times
  • Nominal Voltage: 12V
  • Weight: 48kg
  • Warranty Period: 12 Months
Fullriver FAT160-12 FAT Series 12V 160Ah Replacement Telecom Battery | Frankies Auto Electrics & Car Audio