FLI FU720.4-F1 Underground 4-Channel 720W Class-AB Bridgeable Stereo Amplifier
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Designed For Easy Installation & Huge Output Without Breaking the Bank!
FLI Underground Stereo Amplifier
FLI Underground series is designed for easy installation and huge output without breaking the bank the Underground range is guaranteed to get the party started in your ride each and every time you get in. The FU720.4 with up to 720 watts of power and 0 12dB bass boost at 45Hz. Onboard active crossovers and included high-level input converters for perfect tuning and maximum compatibility. Finished with a brushed-back extruded aluminium heatsink to keep the amp cool.
Features:
  • 4 Channel Stereo Amplifier
  • Extruded aluminium heatsink for excellent heat dissipation
  • On-board active crossovers for superior sound quality
  • Supplied with high-level input convertors for direct connection to your headunit
  • 4 x 70W RMS @ 4-Ohm Stereo
Specifications:
  • Number of Channels: 4
  • Minimum Impedance Unbridged: 2Ω
  • Minimum Impedance Bridged: 4Ω
  • Bass/Gain Remote: Not Included
  • Speaker Level Inputs: Yes
  • Maximum Input Gauge Size: 4 Gauge
  • Amplifier Class: AB
  • Built-In Crossover: Full (AP)
  • Combined RMS Power Output: 360W
  • Combined Peak Power Output: 720W
  • RMS Output @ 4Ω: 70W x 4
  • RMS Output @ 2Ω: 90W x 4
  • RMS Output Bridged @ 4Ω: 180W x 2
  • Dimensions: (H) 49mm x (W) 355mm x (D) 197mm
  • Weight: 2.86kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • 4 Channel Stereo Amplifier
  • 4 x 70W RMS @ 4-Ohm Stereo
Specifications:
  • Number of Channels: 4
  • Speaker Level Inputs: Yes
  • Amplifier Class: AB
  • RMS Output @ 4Ω: 70W x 4
  • RMS Output @ 2Ω: 90W x 4
  • Weight: 2.86kg
FLI FU720.4-F1 Underground 4-Channel 720W Class-AB Bridgeable Stereo Amplifier | Frankies Auto Electrics & Car Audio