Enerdrive EPL-200BT-12V-SLIM B-Tec 200 Amp / 12V Lifepo4 Slim Metal Case Battery
Product image 1
The Slimline Incorporates a “Built-In Reset Port" with A Separate Plug for Wiring
  • Extremely compact size W 530 x H 600 x D 83 mm. All connection points for the battery are at one end including all Comms Ports and Reset Port.
Battery Management System
The 200Ah Slimline battery is able to accept a maximum inverter capacity of 3000W only. Exceeding the maximum inverter capacity can damage the BMS Management within the battery.
-65%
Description
Battery Management System
Enerdrive EPL-200BT-12V-SLIM B-Tec 200 Amp / 12V Lifepo4 Slim Metal Case Battery | Frankies Auto Electrics & Car Audio