Enerdrive EPL-125BT-12V B-TEC 125A/12V LiFePO4 Battery Gen2
Product image 1
Enerdrive B-TEC 125A/12V LiFePO4 Battery Gen2: Designed & Intended for Use in Deep Cycle Applications Where a Single Battery Is Required that Meets the Amp Hour Capacity
Enerdrive B-TEC G2 Lithium Battery
Smart Phone Monitoring System
Battery Management System
Size & Weight Savings
Lithium v AGM Capacities:
  • 100Ah Lithium = 160Ah AGM
  • 125Ah Lithium = 200Ah AGM
  • 200Ah Lithium = 320Ah AGM
  • 300Ah Lithium = 480Ah AGM
Note: Based on standard depth of discharge for both Lithium (80%) and AGM (50%).
Enerdrive EPL-125BT-12V Specifications:
  • Nominal Voltage: 12.8V
  • Nominal Capacity: 125Ah
  • Cycle Life (DOD – 80% Under Controlled Conditions): ≥ 2000 Cycles
  • Battery Charge Temperature: 0 Ì´ 45°C
  • Normal Charge Voltage CV/CC*:14.40 Ì´ 14.60V
  • Standby (Float) Voltage: 13.50 Ì´ 13.80V
  • Maximum Charge Current: 60A @ 25°C for 30mins
  • Recommended Charge Current for Maximum Life: ≤40A
  • Battery Discharge Temperature: -20 Ì´ 60°C
  • Battery Output Voltage Range: 11.00 Ì´ 14.60V
  • Maximum Discharge Current: 100A @ 25°C ± 5°C for 30mins
  • Pulse Discharge Current: 450A for 1.0s
  • Discharge Cut-off Voltage: ≤11.20V
-65%
Description
Smart Phone Monitoring System
Battery Management System
Size & Weight Savings
Lithium v AGM Capacities:
  • 100Ah Lithium = 160Ah AGM
  • 125Ah Lithium = 200Ah AGM
  • 200Ah Lithium = 320Ah AGM
  • 300Ah Lithium = 480Ah AGM
  • Nominal Voltage: 12.8V
  • Nominal Capacity: 125Ah
Enerdrive EPL-125BT-12V B-TEC 125A/12V LiFePO4 Battery Gen2 | Frankies Auto Electrics & Car Audio