Enerdrive EPL-100BT-12V-SLIM B-TEC 100Ah 12V LiFePO4 Slim Case Lithium Battery
Product image 1
Enerdrive B-TEC 100Ah 12V LiFePO4 Slim Case Lithium Battery: Slim Battery Is an Ideal Solution for Those Who Are Limited for Space!
Enerdrive B-TEC Slim Lithium Battery
Smart Phone Monitoring System
Enerdrive EPL-100BT-12V-SLIM Features:
  • Battery Capacity
  • Battery Voltage
  • Battery Current (Amps)
  • Battery State of Charge (SOC)
  • Battery State of Health (SOH)
  • Battery Status
  • Individual Cell Voltage
  • Battery Temperature
  • Battery Cycles
  • Battery Alarms
  • Battery Event Information
Battery Management System
Size & Weight Savings
Lithium v AGM Capacities:
  • 100Ah Lithium = 160Ah AGM
  • 125Ah Lithium = 200Ah AGM
  • 200Ah Lithium = 320Ah AGM
  • 300Ah Lithium = 480Ah AGM
Note: Based on Standard Depth of Discharge for Both Lithium (80%) & AGM (50%)
Enerdrive EPL-100BT-12V-SLIM Specifications:
  • Amp Hours (Ah): 100Ah
  • Battery Voltage: 12V
  • Dimensions: 551 x 101 x 239 mm (LxDxH)
  • Weight: 12.4 kg
  • Battery Chemistry: LiFePO4 Prismatic Cell
  • Battery Format: 4P x 4S (3.2V per Cell)
  • Charge Voltage: 14.4v – 14.6v
  • Standby / Float Voltage: 13.5 – 13.8
  • Charge Temperature: 0 - 45°C
  • Discharge Temperature: -20 - 60°C
  • Nominal Charge Current: 20A - 50A
  • Max Charge Current: 80A – 30Min @ 25°C
  • Low Cell Voltage Disconnect: <2800mV
  • High Cell Voltage Disconnect: >3900mV
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Smart Phone Monitoring System
  • Battery Capacity
  • Battery Voltage
  • Battery Current (Amps)
  • Battery Status
  • Individual Cell Voltage
  • Battery Temperature
  • Battery Cycles
  • Battery Alarms
  • Battery Event Information
Battery Management System
Size & Weight Savings
Lithium v AGM Capacities:
  • 100Ah Lithium = 160Ah AGM
  • 125Ah Lithium = 200Ah AGM
  • 200Ah Lithium = 320Ah AGM
  • 300Ah Lithium = 480Ah AGM
  • Amp Hours (Ah): 100Ah
  • Battery Voltage: 12V
  • Weight: 12.4 kg
  • Charge Temperature: 0 - 45°C