Edge EDA350.2-E7 1400 Watts 2-Channel Amplifier
Product image 1
1400 Watts 2-Channel Amplifier
Features:
  • Class AB Power Amplifiers
  • Onboard Active Crossovers
  • High Level Input with Auto Turn on Function
  • Variable Bass Boost Circuit
  • Anodised Extruded Aluminium Heatsink
Specifications:
  • RMS @ 4Ω Stereo: 2 x 200W
  • RMS @ 2Ω Stereo: 2 x 350W
  • RMS @ 4Ω Mono: 1 x 700W
  • Maximum Power: 1400W
  • Frequency Response: 20Hz - 20kHz
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
1400 Watts 2-Channel Amplifier
Features:
  • Class AB Power Amplifiers
  • Onboard Active Crossovers
  • Variable Bass Boost Circuit
Specifications:
  • RMS @ 4Ω Stereo: 2 x 200W
  • RMS @ 2Ω Stereo: 2 x 350W
  • RMS @ 4Ω Mono: 1 x 700W
  • Maximum Power: 1400W