Drivetech4X4 DTSPF160 160W Semi Flexible Solar Panel
Product image 1
160W Semi Flexible Solar Panel
High quality, lightweight solar panels and solar blankets designed for camping and 4WD off-roading.
Features:
  • Monocrystalline
  • 1370 x 670 x 3mm
  • Open circuit voltage 21.9V
  • Short Circuit current 9.37A
Specifications:
  • Part Number: DTSPF160
  • Rated Maximum Power (PM): 160W
  • Voltage at Pmax (Vmp): 18.5V
  • Current at Pmax (Imp): 8.75A
  • Open-Circuit Voltage (Voc): 21.9V
  • Short-Circuit Current (Isc): 9.37A
  • Dimensions (HxWxD): 1370x670x3mm
  • Weight: 3.9kg
  • Cell Type: Monocrystalline
  • Tolerance: ± 3%
  • Normal Operating Cell Temp (NOCT): 47 ± 2°C
  • Maximum System Voltage: 1000VDC
  • Maximum Series Fuse Rating: 20A
  • Operating Temperature: -40°C to +85°C
  • Application Class: Class A
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
160W Semi Flexible Solar Panel
Features:
  • Monocrystalline
  • 1370 x 670 x 3mm
  • Open circuit voltage 21.9V
  • Short Circuit current 9.37A
Specifications:
  • Part Number: DTSPF160
  • Voltage at Pmax (Vmp): 18.5V
  • Current at Pmax (Imp): 8.75A
  • Weight: 3.9kg
  • Cell Type: Monocrystalline
  • Tolerance: ± 3%
  • Application Class: Class A
Drivetech4X4 DTSPF160 160W Semi Flexible Solar Panel | Frankies Auto Electrics & Car Audio