DD Audio DD-RL-PSW12 REDLINE PSW Series 12" 1800W Subwoofer
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Level Up Your Power Handling, So You Can Level Up Your Bass at a Steal of a Price!
REDLINE PSW Subwoofer
Specifications:
  • Speaker Size: 12"
  • RMS: 300-600W
  • Peak: 1800W
  • Impedance: D2 / D4
  • VCD: 2.5"
  • Piston Diameter: 10"
  • FS: 37Hz
  • QMS: 5.835
  • QES: 0.845
  • QTS: 0.738
  • VAS: 30.23L
  • SPL: 87dB
  • Xmech: 29mm
  • Xmax: 13mm
  • Frame OD: 12.126"
  • Frame OD With Gasket: 11.17"
  • Mounting Diameter: 11.02"
  • Mounting Depth: 6.53"
  • Motor Diameter: 6.14"
  • Motor Depth: 2.59"
  • Magnet Weight: 100oz
  • Woofer Displacement: 0.07CuFt
  • Ported Enclosure: 1.75 - 2.75CuFt
  • Weight: 8.67kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
REDLINE PSW Subwoofer
Specifications:
  • Speaker Size: 12"
  • RMS: 300-600W
  • Peak: 1800W
  • Impedance: D2 / D4
  • VCD: 2.5"
  • Piston Diameter: 10"
  • FS: 37Hz
  • QMS: 5.835
  • QES: 0.845
  • QTS: 0.738
  • VAS: 30.23L
  • SPL: 87dB
  • Xmech: 29mm
  • Xmax: 13mm
  • Frame OD: 12.126"
  • Frame OD With Gasket: 11.17"
  • Mounting Diameter: 11.02"
  • Mounting Depth: 6.53"
  • Motor Diameter: 6.14"
  • Motor Depth: 2.59"