CTEK CTOFFROAD140 Specifications:
  • Input: 11.5-23V, 25A
  • Output: 14.4/14.7V, 20A max
  • Back current drain*
  • Corresponding to less than 1Ah/month
  • Ambient temperature : -20˚C to +50˚C (- 4°F to +122°F)
  • Battery types: All types of lead-acid batteries, 12V, WET, MF, Ca/Ca, AGM, EFB, GEL
  • Battery capacity: 40–800Ah
  • Warranty: 2 years
  • Insulation class : IP65
What's in the Box:
  • 1 x CTEK Dual Charger
  • 1 x Smartpass,1 x CTEK 200A System Monitor
-65%
CTEK Off Road 140A 12V Bundle Dual-Battery Energy Management System
Product Information
Shipping & Returns
Description
CTEK Off Road 140A 12V Bundle Dual-Battery Energy Management System: The Only 12V Dual-Battery Energy Management System you'll Ever Need
CTEK’s 140A OFF ROAD CHARGING SYSTEM combines the D250SA 20A charger with the SMARTPASS 120 power management unit for the ultimate off road charging system. It makes sure your vehicle and your onboard equipment have full power, right when they need it, so you can stay off road for even longer. For complete peace of mind, you can see at a glance how much charge you’ve got left and the length of time till your batteries are discharged.
The SMARTPASS 120 charges and maintains your service battery using 120A from the alternator. It will automatically prioritise critical equipment so radios, emergency lights and navigation systems always have the power they need.
  • Input: 11.5-23V, 25A
  • Output: 14.4/14.7V, 20A max
  • Back current drain*
  • Battery capacity: 40–800Ah
  • Warranty: 2 years
  • Insulation class : IP65
What's in the Box:
  • 1 x CTEK Dual Charger
CTEK Off Road 140A 12V Bundle Dual-Battery Energy Management System | Frankies Auto Electrics & Car Audio