Crystal Mobile DB477DPK UHF CB Radio & Antenna Kit
Product image 1
UHF CB Radio + Antenna Kit
The Crystal Mobile DB477D 5W Compact In-Car UHF CB Radio with Remote Mic Control and Display has been designed in Australia for Australian Conditions. The display, speaker and control buttons are conveniently located in the handpiece and with the included 2m extension cable you can easily hide the main unit away under your dashboard or seat.
Features:
  • 5 Watt Power Output
  • 80 Narrow Band Channels
  • 12/24 Volts
  • 3 Year Warranty
  • Plug In Handpiece/Microphone With Large Display, Speaker and Control Buttons
  • Aluminium Die Cast Chassis
  • Automatic Squelch Control
  • CTCSS Codes
  • Duplex Range Extension
  • Channel Scanning
  • Large 7 Multi Colour Backlit Display
  • Push Button Channel Select
  • Mute Out (Capable of Muting Car Stereo)
  • External Speaker Port
  • 2M Extension Cable for Microphone
  • Elevated Feed Antenna with Heavy Duty Spring Base
  • Antenna Includes Both 3dBi and 6dBi Masts
Specifications:
  • Crystal Mobile DB477D:
    • Frequency Range:
      • RX: 476.4250 ~ 477.4125MHz
      • TX: 476.4250 ~ 477.4125MHz
    • Number of Channels: Max. 80
    • Operation Mode: 8K5φF3E
    • Channel Spacing: 12.5kHz
    • Antenna Impendence: 50Ω
    • Working Temperature: –20℃ ~ 60℃
    • Power Supply: 13.8V DC±15% (11.7~15.8V)
    • Grounding Method: Negative Ground
    • Current Drain: Less Than 150mA On Standby, Less Than 350mA On Receive, Less Than 1.5A on Transmit
    • Frequency Stability: ±2.5ppm
    • Dimensions: (W x H x D) 112 x 30 x 155 mm (Dimensions Are Including Protrusions)
    • Weight: Approx. 0.8kg (Including Microphone)
    • Transmitter Rf Power Output: 5W
    • Spurious and Harmonics: 60dB
    • Adjacent Channel Power: 60dB
    • FM Noise: 40dB
    • Audio Distortion: Less Than 5%
    • Receiver Sensitivity EIA 12dB Sinad: 0.28μV
    • Adjacent Channel Selectivity: 60dB
    • Intermodulation: 60dB
    • Audio Output Impedance: 8Ω
    • Audio Output @ 8 Ω: 0.5W or Higher (10% Distortion)
  • Aerpro CBA36F1L UHF Antenna Kit:
    • Frequency: 477MHz
    • Gain: 3dBi / 6dBi
    • Main Colour: Silver
    • Ground Independent: Yes
    • Elevated Feed: Yes
    • Total Length:
      • 3dBi Whip: 445mm
      • 6dBi Whip: 945mm
    • Mast Length:
      • 3dBi Whip: 150mm
      • 6dBi Whip: 650mm
    • Mast Width:
      • 3dBi Whip: 4mm
      • 6dBi Whip: 6.5mm
    • Mast Type:
      • 3dBi Whip: Soft Fibreglass Whip
      • 6dBi Whip: Solid Fiberglass Whip
    • Spring Type: Medium Duty Stainless Steel
    • Antenna Mounting Thread Size: 16mm
    • Mast Mounting Thread Size: 5/16"
    • Cable Type: RG58 Terminated with Female FME
    • Cable Length: 4.9 Metres (Approx.)
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
UHF CB Radio + Antenna Kit
Features:
  • 5 Watt Power Output
  • 80 Narrow Band Channels
  • 12/24 Volts
  • 3 Year Warranty
  • Aluminium Die Cast Chassis
  • Automatic Squelch Control
  • CTCSS Codes
  • Duplex Range Extension
  • Channel Scanning
  • Push Button Channel Select
  • External Speaker Port
Specifications:
  • Crystal Mobile DB477D:
    • Frequency Range:
      • RX: 476.4250 ~ 477.4125MHz
      • TX: 476.4250 ~ 477.4125MHz
    • Number of Channels: Max. 80
    • Operation Mode: 8K5φF3E
    • Channel Spacing: 12.5kHz
    • Antenna Impendence: 50Ω
    • Frequency Stability: ±2.5ppm
    • Spurious and Harmonics: 60dB
    • Adjacent Channel Power: 60dB
    • FM Noise: 40dB
    • Intermodulation: 60dB
    • Audio Output Impedance: 8Ω
    • Frequency: 477MHz
    • Gain: 3dBi / 6dBi
    • Main Colour: Silver
    • Ground Independent: Yes
    • Elevated Feed: Yes
    • Total Length:
      • 3dBi Whip: 445mm
      • 6dBi Whip: 945mm
    • Mast Length:
      • 3dBi Whip: 150mm
      • 6dBi Whip: 650mm
    • Mast Width:
      • 3dBi Whip: 4mm
      • 6dBi Whip: 6.5mm
    • Mast Type: