Baintech BTBLANKET180 180W Baintuff Solar Blanket
Product image 1
Baintech 180W Baintuff Solar Blanket: Designed to Charge your 4WD, RV and Marine Batteries
The Baintuff 180w Solar Blanket now comes with a high-quality and secure Anderson connection. Made with Monocrystalline SUNPOWER solar cells, the Baintuff blanket will produce up to 10A in optimal conditions. Rated up to 25% efficiency, while other similar blankets are 18% or lower.
The Baintech blanket comes with a quality VICTRON BlueSolar PWM Light 12/24 20A.
Baintech BTBLANKET180 Features:
  • High efficiency Monocrystalline cells
  • Compact
  • Light weight
  • Plug + Play : NEW plug and play Anderson connection
  • All accessories and PWM included
Baintech BTBLANKET180 Specifications:
  • Output: 5.5V/2A & 18V/10A
  • Rated Power: 18V 180W
  • Folded Size: 398 x 300 x 78 mm
  • Unfolded Size: 1830 x 775 mm
  • Weight: 5.11kg
  • PWM Included: Victron BlueSolar PWM-Light
  • Cells: Sunpower ETFE laminated Monocrystalline
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Compact
  • Light weight
  • Output: 5.5V/2A & 18V/10A
  • Rated Power: 18V 180W
  • Unfolded Size: 1830 x 775 mm