Baintech BTBLANKET120 120W Solar Blanket
Product image 1
Designed to Charge your 4WD, RV and Marine Batteries
Go off-grid with the Baintech 120w Solar Blanket. This lightweight and compact blanket will produce up to 6.6A in optimal conditions.
Features:
  • Features Monocrystalline Panels for Maximum Efficiency
  • Lightweight and compact for easy storage and setup
  • Plug and play with simple and secure Anderson connection
Specifications:
  • Output: 5.5V/2A & 18V/6.6A
  • Rated Power: 18V 120W
  • Unfolded Size: 1560 x 770 mm
  • Weight: 3.6kg
  • Cells: Sunpower ETFE laminated monocrystalline
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Output: 5.5V/2A & 18V/6.6A
  • Rated Power: 18V 120W
  • Unfolded Size: 1560 x 770 mm
  • Weight: 3.6kg
Baintech BTBLANKET120 120W Solar Blanket | Frankies Auto Electrics & Car Audio