AUTOBACS HD5120CK 5" Heavy Duty Monitor With High-Resolution Reversing Camera Kit
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
AUTOBACS 5" Heavy Duty Monitor With High-Resolution Reversing Camera Kit: Offers Clear Image & Enhanced View When Reversing!
5” High-Resolution Camera Kit
AUTOBACS HD5120CK Specifications:
  • Monitor:
    • TFT Panel: New Grade A LCD
    • LCD Size: 5-Inch (Diagonal)
    • Display Format: 16:9
    • Resolution: 1024 x 600
    • Brightness: < 500 CD/M2
    • Viewing Angles: 70° Left/Right/Up/Down
    • Video System: Auto PAL/NTSC Select
    • Video Connect: 2 x 4-Pin (Male)
    • Compatibility: Standard & High-Resolution Camera’s
    • Buttons: Touch Sensitive
    • Connection Type: Universal Standard 4-Pin Configuration (M)
    • Camera Triggers: 2
    • Monitor View: Normal/Mirror/Flip/Mirror-Flip Image Select
    • Guidelines: Selectable On/Off (Camera 2 Input Only)
    • Audio: Camera 2 Input Only
    • Operating Temp: -20°C ~ +70°C
    • Power Input: 10-32V DC (Negative Ground)
    • Dimensions: 132.2mm (W) x 94.3mm (H) x 22.45mm (D) - Excluding Bracket & Visor
  • Camera:
    • Sensor: 1/3” IMX225LQR-C
    • Diagonal Viewing Angle: 140°
    • Horizontal Viewing Angle: 120°
    • Signal System: PAL
    • Effective Pixels: 1280 (H) x 720 (V)
    • Resolution: 720P
    • Orientation: Mirror Image
    • Night Vision: 18 Infrared LED’s
    • Illumination: 0.001 Lux With IR On
    • Ingress Protection: IP69K
    • Integrated Microphone: Yes
    • Operating Temp: -20 ~ 70° C
    • Power Consumption: 3W, 250mA
    • Connection Type: Universal Standard 4-Pin Female
    • Power Supply: 12V DC
    • Dimensions: 98.3mm (W) x 67.7mm (H) x 68mm (D) - Including Bracket
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
5” High-Resolution Camera Kit
  • Monitor:
    • TFT Panel: New Grade A LCD
    • LCD Size: 5-Inch (Diagonal)
    • Display Format: 16:9
    • Resolution: 1024 x 600
    • Brightness: < 500 CD/M2
    • Buttons: Touch Sensitive
    • Camera Triggers: 2
    • Audio: Camera 2 Input Only
  • Camera:
    • Sensor: 1/3” IMX225LQR-C
    • Diagonal Viewing Angle: 140°
    • Signal System: PAL
    • Resolution: 720P
    • Orientation: Mirror Image
    • Ingress Protection: IP69K
    • Integrated Microphone: Yes
    • Operating Temp: -20 ~ 70° C
    • Power Consumption: 3W, 250mA
    • Power Supply: 12V DC
AUTOBACS HD5120CK 5" Heavy Duty Monitor With High-Resolution Reversing Camera Kit | Frankies Auto Electrics & Car Audio