Audison APS10S4S Prima Line Series 10" 800W Shallow Subwoofer (APS 10 S4S)
Product image 1
Delivers Maximum Performance in a Sealed Enclosure With Ultra-Compact Volumes!
Prima Series 10" Shallow Subwoofer
Features:
  • Ultra-low profile (4.7 in. / 120 mm) for maximum installation flexibility.
  • Designed to deliver maximum performance in a sealed enclosure starting from 10 lt.
  • Specially designed cone-dust cap-basket geometry guarantees a long linear excursion capability (11 mm, one-way) while keeping the mounting depth to a minimum.
  • Water-repellent pressed paper 10 in. cone, featuring a profile developed with FEM simulation and optimized with the Klippel Scan Vibrometer.
  • Steel mesh grille and plastic gasket included.
Specifications:
  • Component: Subwoofer
  • Size: 250mm (10")
  • Power Handling - Peak: 800W
  • Power Handling - Continuous: 400W
  • Impedance: 4-Ohm
  • Centre ~ Centre Distance: 255mm (10.04")
  • Magnet Size: (D) 140mm x (D) 70mm x (H) 30mm (5.51" x 2.76" x 1.18")
  • Total Driver Displacement: 1.12
  • Magnet - High-Density Flux Ferrite
  • Cone: Water-Repellent Pressed Paper Subwoofer
  • Voice Coil: 60mm (2.36")
  • Xmech: +/-18 (0.71)
  • Mounting Cut-Out: 233mm
  • Mounting Depth: 88mm
  • Weight: 5.24kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
Specifications:
  • Component: Subwoofer
  • Size: 250mm (10")
  • Power Handling - Peak: 800W
  • Impedance: 4-Ohm
  • Voice Coil: 60mm (2.36")
  • Xmech: +/-18 (0.71)
  • Mounting Cut-Out: 233mm
  • Mounting Depth: 88mm
  • Weight: 5.24kg
Audison APS10S4S Prima Line Series 10" 800W Shallow Subwoofer (APS 10 S4S) | Frankies Auto Electrics & Car Audio