Audison AP65OHM2 Prima Line 6.5" 210W Woofer Speaker - Pair (AP 6.5 2OHM)
Product image 1
Perfect Match For the Prima Range of Compact Amplifiers!
AP 6.5 2OHM Prima Line - Individual Speaker Components
The Audison AP 6.5 2 OHM woofer has been developed with a 2-ohm nominal impedance with the purpose of exploiting all the power made available by the AP8.9 Bit Amplifier capable of 65W into a 2-Ohms load. To maximize the woofer efficiency achieving 95dB, a 25mm diameter 10mm winding height coil, so a more lightweight coil has been employed, at the same time also providing a linear excursion 2.8mm higher than the one of AP 6.5 (4-Ohms), therefore ensuring high SPL values with minimum distortion even at high listening levels. To extend the woofer's frequency range down to low frequencies up to 50Hz a 75Hz resonance frequency has been chosen, achieving excellent low-frequency output even without the use of a subwoofer.
Features:
  • 2 Ohm impedance, to fully exploit the 65W power per channel at 2-Ohms of the AP8.9 Bit amplifier.
  • 75Hz resonance frequency, to extend the frequency range down to low frequencies up to 50Hz and increase the SPL in the low range.
  • 25mm mobile voice coil to maximize efficiency achieving 95dB.
  • 10mm winding height mobile voice coil to increase maximum linear excursion up to 2.8mm and minimize distortion, even at high listening levels.
  • Reduced mounting depth, providing ease of installation in OEM placements.
  • Developed with the KLIPPEL suite.
  • Grilles not included
Specifications:
  • Component: Woofer
  • Size: 165mm (6.5")
  • Power Handling - Peak: 210W
  • Power Handling - Continuous: 70W
  • Impedance: 2Ω
  • Frequency Response: 60 - 5kHz
  • Voice Coil: 25mm (1")
  • Grilles: Optional
  • Mounting Diameter: 141mm
  • Mounting Depth: 58.5mm
  • Packaging Type: Plain Brown Packaging
  • Weight: 2.27kg
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • Grilles not included
Specifications:
  • Component: Woofer
  • Size: 165mm (6.5")
  • Power Handling - Peak: 210W
  • Impedance: 2Ω
  • Voice Coil: 25mm (1")
  • Grilles: Optional
  • Mounting Diameter: 141mm
  • Mounting Depth: 58.5mm