AudioControl AC-ACM-2.300 300 Watts 2-Channel Micro Amplifier
Product image 1
Perfect Blend of Power & Features for Car Audio Systems from Mild to Wild
ACM-2.300 2-Channel Micro Amplifier
Features:
  • 2 x 150 Watts @ 2 Ohms
  • 2 x 75 Watts @ 4 Ohms
  • 300 Watts @ 4 Ohms Bridged
  • GTOTM Signal Sense
  • Active Speaker-Level Inputs For OEM Integration.
  • RCA Line Inputs
  • Linkwitz-Riley Crossover
  • Reversible Cover Plate
  • Bulletproof 5-Year Warranty (When Installed By An Authorized AudioControl Dealer)
Specifications:
Inputs:
  • Preamp Inputs: 2 Balanced
  • Preamp Input Voltage Range: 500 mV – 6 V RMS
  • Speaker Level Inputs: 2
Outputs:
  • Rated Continuous (RMS) Power at 14.4V:
    4 Ω – 75 W x 2 RMS
    2 Ω – 150 W x 2 RMS
    Bridged 4 Ω – 300 W RMS
Performance:
  • Frequency Response: 10 Hz – 22 kHz
  • Signal To Noise: 102 dBA, Ref 50 W @ 4 Ohm
  • THD+N: < 0.01%
  • Power / Ground Wire Gauge: 10 - 4 AWG Wire
  • Fuse Rating: 1 x 30 A
  • Crossover: 12 dB/Octave Linkwitz-Riley, 80 Hz, 120 Hz, Bypass
  • PFM Subsonic Filter: 32 Hz
Weights & Dimensions:
  • Dimensions: 9.4″W x 3.0″D x 1.75″H
  • Weight: 2.1 lbs. (0.95 kg)
What's In The Box:
  • ACM-2.300
  • Speaker Connectors
  • Fuse
  • Manual
  • Warranty
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • 2 x 150 Watts @ 2 Ohms
  • 2 x 75 Watts @ 4 Ohms
  • 300 Watts @ 4 Ohms Bridged
  • GTOTM Signal Sense
  • RCA Line Inputs
  • Linkwitz-Riley Crossover
  • Reversible Cover Plate
Specifications:
Inputs:
  • Preamp Inputs: 2 Balanced
  • Speaker Level Inputs: 2
Outputs:
    4 Ω – 75 W x 2 RMS
    2 Ω – 150 W x 2 RMS
    Bridged 4 Ω – 300 W RMS
Performance:
  • THD+N: < 0.01%
  • Fuse Rating: 1 x 30 A
  • PFM Subsonic Filter: 32 Hz