Asuka AK-PTA-100D In-Dash Receiver 7" WiFi Multimedia Navi 2DIN Headunit
Product image 1
Features Are Very Sophisticated, Different from Conventional Headunits
7” WI-FI Multimedia Headunit
Features:
  • User interface that can be adjusted according to the tastes and wishes of the user
  • Live entertainment that can be obtained online, such as: YouTube, Spotify, etc
  • Up-to-date cloud navigation system
  • Smartphone mirroring feature via HDMI in cable or wireless Miracast and Airplay
  • Control with Multi-Touch gestures, for volume and display settings off
  • Support voice recognition text input
  • Full HD LED screen and full-glass capacitive touch screen
Specifications:
  • Wi-Fi Port: Yes (802.11 b/g/n, 2.4GHz)
  • Bluetooth: Yes (V4.1)
  • Smartphone Mirroring: Yes (Miracast, Airplay)
  • HDMI Input: Yes HDCP 2.x Officially Certified)
  • USB Input: Yes Dual USB Ports)
  • Reverse CCD Camera Input: Yes
  • Drive Recorder Input (DVR): Yes (With Touch Control)
  • AV Input: 1 Port (CVBS L/R)
  • AV Output: 2 Ports (CVBS L/R)
  • Operating Voltage: 12V DC (10A Max)
  • Safety: FCC/CE/e-Mark/RED Certified
  • Dimensions: 178mm x 100mm x 127mm
  • Weight: 1.03kg
Product Information
Shipping & Returns
Description
7” WI-FI Multimedia Headunit
Features:
Specifications:
  • Bluetooth: Yes (V4.1)
  • AV Input: 1 Port (CVBS L/R)
  • Weight: 1.03kg
Asuka AK-PTA-100D In-Dash Receiver 7" WiFi Multimedia Navi 2DIN Headunit | Frankies Auto Electrics & Car Audio