Aerpro API2000P 2000W Pure Sine Wave Power Inverter
Product image 1
2000W Continuous Power, Making It Suitable For Powering Sensitive & Non-Sensitive Household Appliances!
2000W Pure Sine Wave Power Inverter
The Aerpro API2000P 2000W Pure Sine Wave Power Inverter is an easy-to-use power inverter that is capable of providing 240V power from a 12V battery source. This pure sine wave inverter has dual 240V AC sockets and supports 2000W of continuous power, making it suitable for powering sensitive and non-sensitive household appliances such as TVs, power tools, laptops, stereos, phone chargers, and medical equipment.
It also features dual 2.1A USB sockets which are perfect for charging smartphones, tablets, and other USB devices. It boasts all the safety features you need including overload and short circuit protection. The easy-to-read LCD display shows readouts for voltage and power usage so you can monitor your setup at a glance. Simple to install, the inverter connects directly to a 12V DC battery via the supplied 80cm lead with ring terminals.
Please Note:
Features:
  • Pure sine wave, suitable for sensitive & non-sensitive appliances
  • 4000W Peak power, 2000W continuous rated power
  • Provides 240V AC power from a 12V DC battery source
  • LCD Display shows power draw, voltage, and battery capacity
  • Dual 240V AC output sockets dedicated for running two appliances
  • 2.1A USB dual ports for charging/powering USB devices
  • Low voltage alarm and shutdown
  • Overload protection shutdown
  • Short circuit protection with automatic reset once load is removed
  • 80cm battery power cable with ring terminals included
Specifications:
  • Output Waveform: Pure Sine Wave
  • Peak Power: 4000W
  • Rated Output Power: 2000W
  • Input Voltage: 12.8V-13.2V DC
  • Output Voltage: 220V-240V AC
  • Output Frequency: 50Hz
  • Dual USB Output: DC 5V 2100mA
  • Max Output Efficiency: > 85%
  • 12V Input Current(No Load): < 1.2A
  • Low Voltage Alarm: 10.5V +/- 0.5V
  • Low Voltage Shutdown (No Load): 9.5V +/- 0.5 V
  • Over Voltage Shutdown (No Load): 15.5 V +/- 0.5 V
  • Overload Shutdown: 2200W
  • Short Circuit Protection: Yes
  • Operating Temperature: -10C - +40C
  • Fuse: 40A x6 Internal
  • Cable: 80cm Cable With Ring Terminals
  • Weight: 4.71kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Please Note:
Features:
  • Overload protection shutdown
Specifications:
  • Peak Power: 4000W
  • Rated Output Power: 2000W
  • Output Voltage: 220V-240V AC
  • Output Frequency: 50Hz
  • Max Output Efficiency: > 85%
  • Overload Shutdown: 2200W
  • Fuse: 40A x6 Internal
  • Weight: 4.71kg
Aerpro API2000P 2000W Pure Sine Wave Power Inverter | Frankies Auto Electrics & Car Audio